Headerbild

Swedish Grand Prix 2019

2019-01-27 i Allmänt

Felix persade på allt

Under helgen så tävlade Felix P i Swedish Grand Prix i Malmö. En av tävlingarna i Sverige som idag har integrerat para-simmare. Felix ställde upp på 50 o 100 fritt, 50 o 100 rygg samt 50 fjäril. Träningen visade resultat då Felix slog personligt rekord i alla grenar. Största sänkning var på 100 rygg med 4 sekunder. På övriga distanser så blev det 2s på 50 rygg, 2s på 50 fjäril, 1s vardera på 50 och 100 rygg. Placeringar på nämnda distanser, 4:a 100 fritt, 3:a 100rygg, 3:a 50 fjäril, 4:a 50 rygg samt 5:a på 50 fritt.

Noterbart är att simförbundet inte lyckats fullt ut med integreringen som skulle vara klar 2018. En nästan obefintlig prisutdelning då man på lördagen ansåg att det tog för lång tid. Para-simmarna var bara med på försökspasset vilket gör att man känner att förbundet har långt kvar till att vara integrerat.

Adress

Simklubben Vänersborg c/o Lars Persson Skogsvägen 36 46261 Vänersborg

Kontakt

Tel: E-post: skv.kansli@gmail.com

Drivs med KlubbenOnline

Logga in

Simklubben och simmarna tackar för ert stöd under vårt sponsorsim 2023

Simklubben har idag ett samarbete med Larssons Swimwear i Frändefors gällande våra klubbkläder.

Simklubben har startat ett samarbete med Länsförsäkringar Älvsborg

Gör som simmarna i tävlingsgruppen, träna hos Nordic Wellness

Spelar du hos Svenska Spel, välj oss i Gräsroten

Om du spelar Bingolotto, köp den via bildlänken så stödjer du SKV

Som medlem får ni 20% om ni uppger klubbens namn vid köp hos Flügger Vänersborg