Headerbild

Klubbrekord, medaljer o nya pers, UGP1 2019

2019-10-14 i Allmänt

Nya klubbrekord, medaljer o pers UGP1 2019

I helgen tävlade simmare från klubben i UGP1, en tävling för simmare 12 år och äldre med strålande resultat livligt påhejade från Thailand (L-G). På de 24 starter simmarna gjorde så simmades det in 7 guld, 5 silver och 2 brons, 4 klubbrekord, 16 personliga rekord.

Alexander kapade tider på 100 fjäril och 200 frisim samt satte 2 helt nya klubbrekord på 200 rygg, tidigare Erik Persson daterat 031106 och på 200 fjäril, tidigare Lexxus Sparcks satt 101016, noterbart är att just Lexxus stod som tränare och jublade när Alexander slog rekordet. Se alla klubbrekord här.

Alma gjorde ett imponerande första 800m frisim. Hon hade som mål att simma under 14 minuter och höll sin race-plan runt halva loppet innan krafterna sinade. Det ska noteras att hon bara simmat distansen en gång tidigare vilket var på träningen veckan innan. L-G skriver i ett mess ”Det är många år sedan vi hade en ung flicka som vågade ge sig på en långdistans. Strongt gjort”

Hugo simmade hem segern i 100m bröst med en imponerande avslutning. Hugo och Tommy simmade 1500m frisim för första gången vilket också är strongt. Tommy knep silvret i klassen.

Felix lyckades med att sänka sitt personliga rekord på 1500m frisim med hela 3min o 20 sekunder. Han tävlade dock inte i UGP då det är upp till 18år utan ställde upp i en egen klass (19-20 år).

Glädjande är att föreningen har nu två utbildade funktionärer till då de gjorde sin praktik under tävlingen, lycka till Agnes och Lexxus.

Adress

Simklubben Vänersborg c/o Lars Persson Skogsvägen 36 46261 Vänersborg

Kontakt

Tel: E-post: skv.kansli@gmail.com

Drivs med KlubbenOnline

Logga in

Simklubben och simmarna tackar för ert stöd under vårt sponsorsim 2023

Simklubben har idag ett samarbete med Larssons Swimwear i Frändefors gällande våra klubbkläder.

Simklubben har startat ett samarbete med Länsförsäkringar Älvsborg

Gör som simmarna i tävlingsgruppen, träna hos Nordic Wellness

Spelar du hos Svenska Spel, välj oss i Gräsroten

Om du spelar Bingolotto, köp den via bildlänken så stödjer du SKV

Som medlem får ni 20% om ni uppger klubbens namn vid köp hos Flügger Vänersborg