Headerbild

Resultat UGP2 2020

2020-01-27 i Allmänt

Två nya klubbrekord, massor med nya personliga rekord och Hektor som trea i Sverige på 100m bröstsim bland 13-åringar,

Det var en lyckad helg för simmarna i SKV på Ungdoms GP i Uddevalla, UGP simmas i hela landet samtidigt för att kunna jämföra alla tider. Först ut bland simmarna var Agnes Bennehed på 200m frisim. Hon öppnade med att sänka sitt pers med hela 15 sekunder. Agnes övriga grenar var 100m fjäril där orken inte fanns sista 25:an men med nytt mod så sänkte hon sedan sitt pers. på 100frisim med nästan 1 sekund. 

Inspirerade av Agnes så var bröderna Lundberg (Alexander och Tommy) peppade att ta sig an 100m fjäril. Båda grabbarna har dragits med en förkylning men det hindrade inte Tommy att lämna startpallen redan på startkommandot, "på era platser", snacka om att va övertänd. Alexander som tävlar med 17-18 åringar kämpade hårt och lyckades att ta hem förstaplatsen men det var nästan så att undertecknad fick hoppa i och rädda honom då krafterna försvann helt sista 20. 

Alexander fortsatte helgen med att bli etta i de 4 andra grenarna han simmade, 1500m frisim, 100m frisim, 200m frisim och 200m fjäril. På 1500m frisim blev det även 2 nya klubbrekord. Där sänkte han rekordet på både 1500m och 800m. Grattis Alex.

Tommys fortsättning gav nytt pers. på 200m frisim och 200m fjäril på ca. 2 sekunder vardera.

Till start på 200m bröst hade vi tre simmare, Pontus Grönlund och Hugo Johansson (15år) samt Hektor Dagson (13år). Hektor som simmade 200m för första gången startade i ett rasande tempo och sänkte sina personliga rekord på både 50m och 100m. Det visade sig att orken tröt lite mot slutet men Hektors tid var 6:e bästa tid i landet. Hektor fortsatte sedan med att sänka pers. på 100m frisim med 3 sekunder för att sedan simma 100m bröstsim. Han startade ännu snabbare än på 200m, vilket gjorde att han sänkte sitt personliga rekord ytterligare på 50m bröstsim samt 100m. Hektors tid på 100m bröstsim var den tredje bästa i hela Sverige, stort GRATTIS Hektor.

Pontus som var nummer två ut på 200m bröst försökte öppna som Hektor men fick ge sig men med ett nytt pers. på 26 sekunder. Pontus sänkte senare under dagen sitt nysatta pers. på 100m frisim med 5 sekunder och är nästan under minuten vilket kommer i nästa tävling. Även på 100m bröstsim persades det med ca. 2 sekunder och under första gången på 200m ryggsim så sattes det pers. på 50m och 100m med ett par sekunder.

Hugo som simmade som nummer tre ut på 200m bröstsim är en liten slowstarter men han disponerade krafterna väl och sänkte pers. med 4 sekunder vilket är bra då det inte var länge sedan den förra tiden sattes. Hugo fortsatte sedan med att sänka rekordet på 100m frisim med 2 sekunder och med 2 sekunder på 100m bröst.

Sist ut var Felix Persson på 1500m frisim. Felix hade som mål att simma under 20 minuter (20.08) för första gången öppnade stenhårt vilket att han satte personligt rekord på 400m med hela 7 sekunder, 800m med 18 sekunder och på 1500m med 30 sekunder vilket gjorde att han simmade in under 20 minuter med god marginal. Felix strulade sedan lite på 100m fritt men kom tillbaka på 200m fritt där han sänkte pers. med 5 sekunder för att avsluta med 400m frisim. Felix sänkte där rekordet från dagen innan med 7 sekunder till och tog sig under 5 minuter och har då endast 8 sekunder kvar till det Svenska rekordet i S14 klassen. 

Adress

Simklubben Vänersborg c/o Lars Persson Skogsvägen 36 46261 Vänersborg

Kontakt

Tel: E-post: skv.kansli@gmail.com

Drivs med KlubbenOnline

Logga in

Simklubben och simmarna tackar för ert stöd under vårt sponsorsim 2023

Simklubben har idag ett samarbete med Larssons Swimwear i Frändefors gällande våra klubbkläder.

Simklubben har startat ett samarbete med Länsförsäkringar Älvsborg

Gör som simmarna i tävlingsgruppen, träna hos Nordic Wellness

Spelar du hos Svenska Spel, välj oss i Gräsroten

Om du spelar Bingolotto, köp den via bildlänken så stödjer du SKV

Som medlem får ni 20% om ni uppger klubbens namn vid köp hos Flügger Vänersborg